iSchool Award Winners

2015-2016 Award Winners

UBC AIS Alumni Samuel Rothstein Scholarship Stuart Hill
Stanley T. Arkley Scholarship in Librarianship David Shively
Sheila Egoff Scholarship in Library and Information Studies Shirlett Hall
Richard David Hughes Scholarship Branden Glass
H.W. Wilson Scholarships Abigail Peters
Gene Joseph First Nations Scholarship Karleen Delaurier-Lyle
Fraser Valley Regional Library Scholarship Sara Ellis
Zainab Jenny Kanji Memorial Award Suzanne Jay & Kristy Woodcock
UBC AIS Margaret Burke Scholarship Rebecca Willmott
UBC AIS Alumni Lois M. Bewley Scholarship Alyssa Buck
Terry Eastwood SLAIS Award Lara Maestro & Kristina McGuirk
Ronald Jobe Children’s Literature Scholarship Kristy Woodcock & Marlo Humiski
Margaret Ferguson Smith Memorial Scholarship Shannon Cheng
James Fraser Memorial Prize Amelia Steinberg
Edythe Webster Scholarship in Library and Information Studies Jennette Chalcraft
Dorothy Blakey Smith Memorial Scholarship Amelia Steinberg
Anna Ruth Leith Memorial SLAIS Scholarship Amelia Steinberg & Andrea Tarnawsky
Anna Ruth Leith Memorial Scholarship in Science and Health Information Simon Robins & Blake Hawkins
Amy Hutcheson Scholarships in Library Services for Children Lucinda Murray & Kaya Fraser
Willard Ireland Prize Sarika Kelm
Samuel Rothstein Award (50th Anniversary) Kate Chandler
Ruth Cameron Medal for Librarianship Brianna Gormly
Roy Stokes Medal in Archival Studies Brianna Gormly
Richard Hopkins Award Michelle Kaczmarek
Neal Harlow Prize Chloe Riley
Master of Arts in Children’s Literature Top Graduate Student Award Bonnie Tulloch
Marian Harlow Prize in Librarianship Colleen Pawliuk
Ken Haycock Award in Library and Information Studies Chloe Riley
Harold Naugler Memorial Prize Elissa How
Gordon New Memorial Prize Timothy Rainey
Friends Richmond Archives Prize Hilda Theresa Ayala Gonzalez
C. William Fraser Prize Nancy Shin
Brock Family Award Paige Hohmann
Beverley Maureen Becker Memorial Prize Abeer Siddiqui
AABC Mary Ann Pylypchuk Memorial Prize Christine Waltham